Yeşilyöre Hakkında


Yeşilyöre’den Kareler paylaşan: mustafaenes46

Yeşilyöre, Kahramanmaraş ilinin Türkoğlu ilçesine bağlı bir mahalledir. YEŞİLYÖRE’NİN ADI Yeşilyöre bilinen eski adı Orçan Araplar Köyüdür. Bu ismi Doluca yakınlarında harabe halde bulunan Orçin Kalesinden almaktadır. Ancak köy kanunu ile birlikte köyün adı değiştirilerek her tarafın yeşillikler içinde olması nedeniyle Yeşilyöre adını almıştır.

Yeşilyöre 2012 de yayınlanan büyükşehir yasasının ardından Yeşilyöre Mahallesi olarak Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin Mahallesi olmuştur.

Sınırları: Doğusunda Aydınkavak ve Yavuzlar (Delicek),batısında Kırmakaya(Şavkılı),güneyinde Uzunsöğüt (Banı) ve kuzeyinde Avşarlı köyü bulunmaktadır. Kasabanın doğu-batı uzunluğu 7 km’dir.

Orçan çayı Yeşilyöre Kasabası’nın ortadan ikiye böler. Bu çayın kuzeyinde Fatih Mahallesi ile Çiçekli Mahallesi bulunur. Güneyinde ise Çamlıca ve Bahçelievler Mahallesi bulunur. Belediye binası ile Yeşilyöre ortaokulunu sınır olarak kabul edersek; bu sınırın doğusunda Bahçelievler Mah. ile Çiçekli mah. bulunur. Batısında Çamlıca mah. ve Fatih mah. yer alır.

Yeryüzü Şekilleri: Kasabamız genel olarak bir vadinin iki yamacında yer almaktadır. Dağınık bir orman yapısı vardır. Yükseklerde çamlık ve yer yer meşelikler vardır. Dere yatağında kavak, söğüt, çınar ağaçları bir gerdan gibi kasabayı ikiye bölmektedir. Rakım dere tabanında 580 m, yükseklerde 650 m civarındadır. dere kışın bol yağış aldığı için orman yönünden zengindir.


TIBIK YAYLA ŞENLİĞİ paylaşan: mustafaenes46

Irmasan Pınarı
Irmasan Pınarı

Mesire Alanları ve Tabii Güzellikleri: Kasabamızın Irmasan Pınarı, Kurt Çınar, Tıbık Yaylası, Sıtma Pınarı ve Karadere Mevkii mesire ve gezinti yeri olarak mevcuttur. Bunun yanında Alasırt mevkii geleceğin mesire yeri olarak düzenlenebilir. Ayrıca komşu köylerde Ardıç Pınarı, Hoodu ve Çayırgan Yaylaları, Çataloluk Pınarı gibi doğal güzellikler ve yaylalar vardır. Bunun yanında kasaba içinde, çevre düzenlenmesiyle halkın dinlenme ve eğlenme ihtiyacını karşılayacak birçok pınarlarımız mevcuttur. Şu anda bu pınarlar bakımsız bir halde kendi kaderine terk edilmiştir. Bu pınarlar belediye yetkilileri tarafından çevre düzenlemesi yapılarak halka sunulabilir.